Recrutam Personal, veniti si incercati

« Older   Newer »
  Share  
KyubiVal
view post Posted on 1/7/2008, 20:05




Salut. După cum aţi văzut şi pe prima pagina anunţul, scriu şi aici, că recrutăm personal. Avem nevoie de ajutoare pentru a face mai rapid ceea ce facem. Avem nevoie de oameni atāt pentru manga cāt şi pentru anime.

Manga

Traducători - ne trebuie persoane ce cunosc foarte bine engleză DAR şi limba romānă, să cunoască bine şi modurile de a vorbi īn engleză, jargoanele lor etc.

Editori - cei ce vor curăţa versiunile īn engleză şi vor scrie deasupra textul īn romānă, trebuie pentru asta o cunoştere bună a photoshop-ului sau a unui program similar alternativ ca GIMP de exemplu. Deasemenea va trebui curăţat textul şi de pe imagini, şi acolo e mai greu.

Pentru a fi puşi la īncercare, scrieţi aici cerea voastră. Vă vom pune la īncercare, Practic va fi simplu, traducătorii vor lua un capitol anume īn engleză şi īl vor traduce, iar editorii vor lua un capitol şi īl vor edita, scriind īn romānă(nu voi ţine cont acolo de traducere) principalul va fi să faceţi o editare calitativă. Cine va fi considerat potrivit pentru a intra īn echipă va fi imediat anunţat prin PM.

Anime

Traducători - aceleaşi cerinţe ca şi pentru manga, deasemenea ar fi bineveniţi şi cei ce cunosc bine italiană (căci acolo e o comunitate foarte dezvoltată ce fac anime şi au multe resurse). Tot aici includem şi acele persoane care stăpānesc bine gramatica limbii romane ca să poată face verificarea la traducere(eventualele greşeli de exprimare sau ortografie).

Encoderi - cei ce au experienţe cu programe de editat video şi de făcut subtitrări. Căutăm persoane care să ştie ce e şi cum se face un hatdsub sau minim să ştie să folosească VirtualDub.

Timeri Persoane care să ştie să folosească Aegisub, sau să ştie ce e ăla format de subtitrare .ssa/.ass

Va trebui tot aşa, să luaţi un episod şi să-l faceţi. Sau dac ştiţi ceva dar nu destul, specificaţi īn cerere ce puteţi face şi ce nu.

Important!
O cerinţă valabilă pentru toţi, e să fiţi serioşi, să vă gāndiţi bine īnainte de a vă apuca de aşa ceva. Fiindcă trebuie de dedicat timp pentru aşa ceva. NU vrem lume ce vine doar să īnveţe cāte ceva şi după aia să plece peste o lună-2. Vrem membri ce vor fi serioşi şi fideli cauzei noastre. Altfel nu vom putea avea manga/anime de calitate şi o comunitate bine dezvoltată pe baza acestora.

Aştept cererile voastre. :noh:



EDIT by tleilax:

Pt cei care vor sa traduca:

Daca nu stapaniti bine limba romana (adica topica, timpuri verbale, punctuatie, ortografie etc) ganditi/va bine inainte de a scrie aici. Este o mare pierdere de timp si pt voi si pt cei care vor corecta testul vostru. Facem training, dar prin training sa nu intelegeti Lectii de Gramatica Romana online. Daca nu aveti chef sa invati la scoala lb romana, e treaba voastra. Nu avem chef si nici timp sa facem pe prof. si sa umplem golurile voastre la gramatica.

Pt cei care vor sa editeze manga sau sa faca encoding:

Grupul are deja modalitatile de lucru stabilite si cei care intra in grup trebuie sa se adapteze modului nostru de lucru. Vom tine cont de parerile voastre, dar pana la un punct.

Adica: daca sugestiile voastre legate de modul nostru de lucru sunt pertinente si aduc imbunatatiri vom tine cont de ele.
Daca nu, nu si gata, nu mai insistati.

Edited by rege1991 - 12/12/2008, 16:54
 
Top
ady_sasuke95
view post Posted on 1/7/2008, 20:23




Val dar poti pune niste link-uri pt download manga deoarece nu gasesc nici un capitol manga ... decat deja traduse:(
 
Top
KyubiVal
view post Posted on 1/7/2008, 20:54




www.mangashare.com, resursa principala
 
Top
Sasuke_yo203
view post Posted on 2/7/2008, 13:39




pai eu pot sa editez manga dar imi este foarte greu cu acel scris care nu este intr-o ,,bula'' :hehe:
dar pot sa scriu si fara acele ,,bule'' dar nu pot la toate scrisurile...
si mai am o problema
nu pot sa scriu inclinat :lol: cu asta ma ajuta va rog cineva?
daca rezolv aceasta problema as putea edita...
cat despre aceasta o sa stau umpik pe ganduri daca chiar vreau...
mereu sunt decis dar...am sa stau umpik pe ganduri...
 
Top
ady_sasuke95
view post Posted on 3/7/2008, 20:24




Multumesc val de site . am cauata peste tot manga dar am gasit si pe :P oricum multumesc inca o sursa buna >>:):))

Edited by Wais' - 30/8/2008, 15:05
 
Top
LightKid
view post Posted on 5/7/2008, 13:03




deci sa incep direct...
stiu sa lucrez in photoshop destul de bine zic io...
ce pot sa fac??

-Banner
-Web Design
-Indexuri
etc.....
 
Top
KyubiVal
view post Posted on 5/7/2008, 13:51




Noi avem nevoie de editori pentru manga, si daca te descurci asa bine cu photshopul cred ca ar fi usor pentru tine sa editezi manga(am foarte mult nevoie de editori manga, adica cei ce curata textul din engleza si il pun pe cel in romana) Iti trimit id-ul meu prin PM si mai vorbim pe mess ;)
 
Top
kusk3
view post Posted on 17/8/2008, 09:17




ma descurc destul de bine cu photoshop-ul , dar si cu engleza foarte bine.
am 14 ani dat in octombtrie implinesc 15 dar sa stiti ca ma descurc cu photoshop-ul , iar cu engleza sun bun:D
manga inca nu am facut da sunt sigur ca ma descurc:D
 
Top
KyubiVal
view post Posted on 17/8/2008, 10:08




bine, avem nevoie de ajutor si speram sa te poti descurca cu manga. Faci asa dar, iei de pe www.mangashare.com un capitol manga intre naruto bleach sau OP, versiunea sa fie de la Binktopia. Si faci vreo 5-6 pagini, adica le cureti si le editezi cu textul tradus. Vezi ca paginile sa fie cu diferite tipuri de text, si as vrea sa vad daca poti edita si textul pe imagine. Le salvezi in format PSD si imi trimiti mie prin mes paginile sa le vad. Dupa aia iti spun daca te descurci bine sau daca mai ai ceva de corectat. ;)
 
Top
kusk3
view post Posted on 17/8/2008, 10:38




Ok am sa incep imediat multumesc pentru sansa primita
 
Top
Ioanna
view post Posted on 27/8/2008, 23:56




As dorii sa particip si eu si sa va ajut .

Doresc editor manga .
Orice manga - preferabil Naruto , Bleach sau Death Note .
Cunostinte Photoshop - medii - chiar avansate in asa ceva .
am mai lucrat inainte o perioada pe asa ceva .
Sper sa primesc sansa voastra .

Multumesc pentru timpul acordat
 
Top
KyubiVal
view post Posted on 28/8/2008, 00:52




ohoho, buna ioana. imi pare bine ca vrei anume la photoshop, eu sunt cel ce facem capitolele manga, si chiar am nevoie, ca cu 3 serii pe cap imi ia prea mult timp. Deci, iti voi face doar o proba sa vad cum te descurci. Pentru asta, am nevoie sa vorbim pe mess, iti trimit prin PM ID-ul meu ok ;)
 
Top
Ioanna
view post Posted on 28/8/2008, 12:07




KyubiVal you're from nma? : ))
Fostul xD
Daca da ... ai facut o treaba chiar buna cu forumul asta .
Ma cunosti :P ?
Good atunci stii la ce voi realiza in Photoshop ^^
 
Top
KyubiVal
view post Posted on 28/8/2008, 13:41




Ioana, ti-am trimis un PM, citeste-l vom discuta totul pe messenger nu aici ;)
 
Top
Dark Reaver
view post Posted on 5/9/2008, 09:47




eu as vrea sa traduc anime chiar daca cealalta incercare cu manga nu a adus efectul sperat.
Val vb pe mess sau imi dai pm daca vrei sa te ajut.
 
Top
84 replies since 1/7/2008, 20:05   3324 views
  Share